Nagyon ígéretes a Moderna személyre szabott mRNS rákterápiája
A Covid-19 világjárvány idején és okán közismertté vált technológia a rákgyógyítás legfontosabb tényezője lehet.
A Moderna folyamatban lévő, személyre szabott mRNS rákvakcina MSD immunterápia mellett adott kísérletének előzetes eredményei „statisztikailag és klinikailag is jelentős csökkenést mutattak a betegség kiújulásának vagy az amiatt bekövetkezett halál kockázatában” – közölte a vállalat.
A vakcina hatékonyságát és biztonságosságát tesztelő 2b fázisú kísérlet pozitív eredményei megnyitják az utat a kutatás utolsó szakaszához, majd valószínűleg az első mRNS rákvakcina jövőbeli jóváhagyásához.
A Moderna a világjárvány idején vált ismertté, amikor mRNS-oltóanyaga egyike lett a koronavírus elleni küzdelem legjobb eszközeinek. Ám miközben a vállalat több száz millió Covid-oltást gyártott, a különböző típusú rákvakcinák kísérletein is dolgozott, köztük olyanokon, amely meghatározott génmutációkat céloz meg.
A kutatás zászlóshajója a személyre szabott rákvakcina. A szer, amelyet az MSD Keytruda immunterápiájával együtt alkalmaznak, a páciens specifikus daganatán alapuló immunválaszt hivatott serkenteni. A Keytruda ezután segíti a páciens immunsejtjeit a rák elleni küzdelemben. A folyamat során azt igyekeznek elérni, hogy a vakcina és az immunterápia együtt képes lesz „annyira megerősíteni az immunrendszert, hogy megölje a rákot” – mondta Paul Burton, a Moderna tiszti főorvosa a Politiconak adott interjújában.
Míg a jelenlegi kísérletben a melanoma elleni oltóanyagot tesztelik, a Moderna további vizsgálatokat tervez, hogy más rákos megbetegedéseken is kipróbálják a módszert. Az eredmények nyilvánosságra hozatala előtt Burton azt mondta, hogy ha a kísérlet sikerrel járna, az „új paradigmaváltás lenne, olyan alapvető változás, amelyet legalább egy évtizede nem láthattunk a rák új terápiás megközelítésében”.
Úgy tűnik, ezek a remények beteljesültek. A 157 bőrrákos beteg részvételével végzett kísérlet előzetes eredményei azt mutatják, hogy a rák kiújulásának vagy a halálozásnak a kockázata 44 százalékkal alacsonyabb volt a vakcinát és a Keytrudát is kapó betegeknél, mint azoknál, akik csak immunterápiát kaptak. A következő lépés a teljes adatállomány közzététele és a szabályozókkal való megbeszélések megkezdése. A Moderna és az MSD azt tervezi, hogy 2023-ban megkezdik a nagyobb, 3. fázisú kísérletet, amely több embernél teszteli a hatékonyságot, valamint kiterjesztik további daganattípusokra is.
A rákbetegségek az mRNS-technológia fő célpontjai, és olyan cégek, mint a Moderna és a BioNTech azon dolgoznak, hogy bebizonyítsák, hogy az ezek ellen az általuk kifejlesztett oltások felülmúlják a meglévő, önállóan alkalmazott immunterápiákat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/06/ne-vegyuk-felvallrol-rakos-megbetegedes-tunete-is-lehet-a-rekedt-hang/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén